Przedsięwzięcia antykorupcyjne są realizowane poprzez szkolenia, wymianę doświadczeń oraz współpracę z innymi służbami i instytucjami. Adresatami przedsięwzięć antykorupcyjnych w Straży Granicznej, prowadzonych w formie szkoleń kwalifikowanych oraz doskonalenia zawodowego centralnego i lokalnego, są różne grupy docelowe funkcjonariuszy, a także pracowników SG. Wymienione przedsięwzięcia realizują ośrodki szkolenia SG oraz Biuro Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej.
W 2018 r. funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej uczestniczyli w realizacji 93 szkoleń w ramach których przeszkolono 2000 osób. Natomiast w okresie trzech kwartałów 2019 r. zrealizowano 71 szkoleń z udziałem 1671 funkcjonariuszy i pracowników SG.
Ponadto realizowane są przedsięwzięcia szkoleniowe o charakterze międzynarodowym, w szczególności z Policją Federalną Niemiec. Są one dedykowane funkcjonariuszom pełniącym służbę we Wspólnych Polsko-Niemieckich Placówkach z siedzibą w Pomellen, Świecku i Ludwigsdorfie.
Realizacja zadań z zakresu profilaktyki korupcyjnej podnosi świadomość funkcjonariuszy i pracowników SG w zakresie zagrożeń korupcyjnych, konsekwencji wynikających z przyjmowania korzyści majątkowych i osobistych, a także postępowania w przypadku zaistnienia sytuacji korupcyjnej.