Straż Graniczna Biuro Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej 292 mln zł nieuiszczonego podatku akcyzowego - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

292 mln zł nieuiszczonego podatku akcyzowego

Sofia Rabcewicz
21.06.2019

Wspólne działania CBŚP, KAS, BSWSG i Prokuratury doprowadziły do rozbicia międzynarodowej grupy handlującej suszem tytoniowym.

W sprawie zatrzymano 6 osób. Z ustaleń śledczych wynika, że Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości ponad 292 mln zł.
 
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie i Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego, lubuskiego, zachodnio-pomorskiego oraz dolnośląskiego 6 osób.
 
Śledztwo prowadzone jest od 2016 roku, a dotyczy nielegalnego handlu suszem tytoniowym. Czynności procesowe przeprowadzane były w porozumieniu z niemiecką służbą celną.
 
Według ustaleń śledczych działalność grupy odbywała się w okresie od 2015 do października 2018 roku. Proceder opierał się na działalności gospodarczej kilku firm, które wykazywały fikcyjne dostawy wewnątrzwspólnotowe suszu tytoniowego. Jak wynika z ustaleń, łącznie na rynek Polski trafiło ponad 500 ton nielegalnego suszu tytoniowego. W wyniku przestępczego procederu grupy Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości ponad 292 mln zł.
 
Dwóm osobom podejrzanym przedstawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą mającą na celu dokonywanie oszustw podatkowych, przestępstw skarbowych, prania pieniędzy oraz innych.
 
Pozostałe cztery osoby, w tym dwóch obywateli Ukrainy, usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonywania przestępstw skarbowych.

Wśród zarzucanych tej grupie przestępstw znalazł się także czyn o charakterze korupcyjnym wobec funkcjonariusza Straży Granicznej. 
 
W wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczono mienie w postaci nieruchomości, samochodów oraz gotówki, o łącznej wartości ponad 2 mln zł.
 
Zatrzymanym grozić może kara do 10 lat pozbawienia wolności.
 
Śledztwo ma charakter rozwojowy.

do góry